Jaterní dieta

Nemoci jater vždy vedou k dietě

Játra jsou životně důležitým orgánem, který se nachází v dutině břišní. Vykonávají mnoho významných funkcí, například detoxikaci (čištění těla) nebo vzájemnou přeměnu živin. Pokud játra správně nepracují, pro celé tělo z toho vyplývá mnoho závažných problémů.
Játra mohou být nepříznivě ovlivněna a poškozena řadou nemocí nebo i chemickými látkami (například virová hepatitida neboli žloutenka, jiné záněty jater, selhání jater, nádory jater a podobně). Všechna onemocnění jater mají jedno společné – je nezbytné dodržovat jaterní dietu!

 

Pro koho je vhodná?

Jaterní dieta je bezpodmínečně nutná pro všechny, kdo mají nějaké onemocnění jater. Zdraví lidé mohou tuto dietu dodržovat také, protože nikomu neublíží.

 

Jak vařit?

Vhodnými úpravami stravy při této dietě jsou vaření, vaření v páře a dušení. Použít můžete i zapékání, pečení v alobalu nebo pod pokličkou. Není vhodné zahušťovat pokrmy jíškou (tedy mouka + tuk) ani používat do jídel smetanu.

 

Co určitě jíst nesmíte?

Hlavním principem diety je omezení tuků přijímaných ve stravě. Vylučte tedy viditelné tuky v potravinách - tučná masa, sádlo, lůj. Nekonzumujte vnitřnosti ani uzeniny, protože obsahují hodně tuku. Nesmažte. Omezte příjem vajec, zejména žloutku. Nejezte tučné mléčné výrobky, jako je smetana, smetanové jogurty nebo tučné a pikantní sýry. Zapomenout byste měli i na tatarskou omáčku a majonézu. Pozor si dejte na sladkosti, například oplatky či sušenky, protože v nich bývá tzv. skrytý tuk. Vylučte nadýmavou zeleninu, zakázané je pro vás zelí, květák, cibule i česnek. Vyhněte se tučnému pečivu, jako je pečivo z listového těsta, koblihy, koláče nebo cukroví. Pozor dejte i na oříšky a semínka. Nepijte žádný alkohol.

 

Co jíst můžete?

Vhodná jsou libová masa a ryby. Dále šunka s podílem více než 90 % masa, polotučné mléčné výrobky, nedráždivá koření (například bylinky), nenadýmavá zelenina, ovoce, netučné pečivo a rostlinné tuky. Tato doporučení jsou základem pro dodržování jaterní diety.
Pokud ovšem chcete podpořit svoji léčbu tím nejvhodnějším stravováním, doporučujeme navštívit dietologickou poradnu.
Nejlépe uděláte, když nás kontaktujete.

Jsme připraveni Vám pomoci, proto nás kontaktujte na telefonním čísle 734 790 070

Hovor je zcela nezávazný a slouží pro vyřešení všech Vašich otázek.

 

NEBO nám zanechte Vaše telefonní číslo a my Vám radi zavoláme :-)

[Přeskočit navigaci]

VYŠETŘENÍ DNES
jen za 400 Kč
běžně za 700 Kč

Objednejte
     si vyšetření
- vyplňte kontaktní formulář

 

Vaši spokojenost GARANTUJEME 100 % vrácením peněz.

VAŠÍ SPOKOJENOST GARANTUJEME 100 % VRÁCENÍM PENĚZ ZA VYŠETŘENÍ.

Zkušenosti
našich klientů

Magda N., 27 let, Písek

Od mala jsem byla vedená k různým sportům a tak jsem neřešila problémy s váhou, dokud se mi na jednom z tréninků nestal úraz. Ten mne donutil...

Více informací

Bára M., 34 let, Ronov nad Doubravou

Před rokem jsem úplně náhodou narazila na stránky Centra výživy a zdraví. Neslibovali zázraky, jen reálnou šanci udělat něco se svým zdravím....

Více informací